reklama

Ako posudzovať kvalitu mincí ktoré máte odložené doma v zásuvke?

Pamätám si, keď sme ešte ako chlapci išli po škole na návštevu ku kamarátom, každý sa občas pochválil nejakým domácim tajomstvom. A tak sme k niekomu chodili obzerať hambaté obrázky ktoré jeho otec tajne fotil, u iného sme si púšťali platne, pozerali video, u ďalšieho sme sa hrali na jednom z prvých počítačov alebo sme sa prehrabávali v starých minciach. Stavím sa, že aj vy, keď prehrabete obsah zásuviek z detstva, nájdete staré známky, mince či iné poklady, ktoré ste si vo svojej slabej chvíli odložili. A možno máte odložených pár slovenských korún na pamiatku alebo štartovací euro balíček. A tak to začalo aj u mňa. Jednoducho ma napadlo zohnať si pár mincí z rímskych čias.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)
Minca kvality Proof s certifikátom
Minca kvality Proof s certifikátom (zdroj: Michal Latta)

Je vzrušujúce držať v ruke predmet o ktorom viete, že ho pred mnohými rokmi, storočiami či tisícročiami niekto používal. Na každej takejto minci zberateľa láka jej osud, predstava čo všetko za všetky tie roky absolvovala, akými dobami prešla a teda akú informáciu so sebou nesie. Staré použité a zničené mince sú skutočné klenoty, ktoré si v mojej zbierke pozrie každá návšteva najradšej. Stav mince, fľaky, škrabance a iné poškodenie vypovedajú veľa o historickej hodnote mince. Posúdenie kvality mince je ale vždy u každého zberateľa individuálne a mince obyčajne majú len takú hodnotu, ktorú ste ochotní zaplatiť aby ste ich pár získali. Ale nemusí to byť tak doslovne a môžete mať doma hodnotu o ktorej vypovedá nejaká drobnosť, písmenko, značka a možno to vyzerá ako nejaký škrabanček alebo iné poškodenie. Numizmatik, ktorý má naštudované katalógy by vám vedel rozprávať.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nové (nepoužité) mince

Sú to malé umelecké diela ktorými sa každý zberateľ rád chváli. Jedná o emisie zberateľských mincí, ktoré sú vyhotovené zo vzácnych kovov (striebro, zlato, platina) a sú zaujímavé svojim grafickým návrhom a technologickým spracovaním. Pre bežných ľudí je to asi najjednoduchšia možnosť ako získať kvalitný zberateľský materiál, obyčajne aj s certifikátom národnej banky. Hovorí sa kúpiť, držať a o pár rokov sa uvidí. Relatívne bezpečná investícia a tieto mince sú emitované v obmedzených nákladoch, obyčajne čím nižší náklad, tým lepšie.

PROOF

Predstavuje mincu razenú lešteným razidlom, pole mince je vysoko vyleštené a brúsenie reliéfu je matné. Takého spracovanie mince predstavuje najlepšiu kvalitu ktorú viete bežne zohnať. Je jasné, že z dôvodu ochrany sú tieto mince balené do obalu (obyčajne plastovej bubliny), ktorú si žiadny numizmatik nikdy nedovolí otvoriť. Ak takýto obal otvoríte a mince sa nebodaj dotknete, už nikdy ju nemôžete označiť značkou PROOF.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Nové mince – B.K.

Predstavuje bežnú kvalitu mincí, ktorých výroba je automatizovaná. Aby bola zabezpečená kvalita týchto mincí a ochrana pred poškodením, bývajú balené v ochrannej plastovej bubline, alebo zalisované v nejakom ochrannom obale. Ak chce numizmatik zabezpečiť kvalitu mincí vo svojej zbierke, tejto mince sa rovnako ako aj mince kvality PROOF nikdy nedotkne holou rukou, resp. nikdy neotvorí ochranný obal.

Obehové (používané) mince

Sú mince, ktoré nosíte v peňaženke. Vyhodnotenie kvality si urobíte sami, nemusíte za to platiť numizmatikom, jedná sa o skutočne o názor každého zberateľa a ten sa môže výrazne meniť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Medzi zberateľmi na Slovensku sú najviac rozšírené značky - čísla, ktoré slúžia na označenie kvality mince. Každú stranu mince (líce a rub) označujeme samostatne, napr. 1/1. Hodnotenie kvality sa zhoršuje po stupňoch, alebo pol-stupňoch, čo sa označí mínusom za číslom 1-/1-. Zväčša sa používa stupnica 0-3, niektorí zberatelia si ju rozširujú až na 5 stupňov. Vo všeobecnosti je však minca kvality 3/3 v ľudskej reči mincou zničenou. S týmto hodnotením kvality sa obyčajne stretnete na aukciách alebo na výmenných stretnutiach zberateľov.

0/0 perfektná kvalita

Je synonymom kvality B.K. Ide o mincu ktorá nebola v obehu, má ostré detaily, neochytaná.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

1/1 veľmi dobrá kvalita mince

Napríklad obehová minca ktorá je minimálne použitá, skoro ako nová, bez závažných defektov. Zväčša obsahuje drobný defekt, napr. minca dotknutá ľudskou rukou, ale nie zamastená, vlasové škrabančeky vzniknuté mimo výrobný proces.

2/2 dobrá kvalita mince

Bežná minca z obehu, detaily sú jasne viditeľné, na minci sú viditeľné známky používania

3/3 horšia kvalita mince

Takto označená minca obsahuje vážny defekt. Napr. výrazný oder, buchnutie, alebo iné jasne viditeľné poškodenie, napr. hrdza. Ale aj takéto mince sa často a radi pridávajú do numizmatických zbierok.

4/4 - 5/5

Asi už tušíte, že tieto mince sú zničené. Hodnota takejto mince však môže byť veľmi vysoká. Z dôvodu predstavivosti, túto kvalitu mince zväčša predstavujú nálezy mincí z doby rímskej ríše. Takéto rímske mince sú staré 1500 ale aj 2000 a viac rokov, čo je samo o sebe veľmi zaujímavé. Vydal ich nejaký rímsky cisár o ktorom ste doteraz len pozerali filmy. Hodnotné zničené mince sú aj tie, o ktorých sa vie, že minca je jediná známa svojho druhu na svete, alebo sa z týchto mincí dochovalo skutočne len pár kusov. Avšak pokiaľ ste našli takto zničenú mincu z nedávnej doby a viete, že takýchto mincí je všade veľa, je vysoko pravdepodobné, že hodnota takejto mince je len hodnotou kovu ktorý obsahuje.

Hodnotenie nesúrodej kvality jednotlivých strán mince

1/3

Je len jednou z možných kombinácií čísel 0-3, ktoré označujú rozdiel medzi kvalitou jednotlivých strán mince.
V tomto konkrétnom prípade 1 – označuje veľmi dobrú kvalitu lícnej strany mince, avšak 3 - pomerne zlú kvalitu rubovej strany.

Prečo je kvalita starých mincí posudzovaná lepšie než to v skutočnosti vyzerá?

Pretože u starej mince sa očakáva jej opotrebovanie vekom. Medzi stredovekými alebo starými antickými mincami nenájdete takú, ktorá by nebola opotrebovaná. Preto sa bežná kvalita mince z takejto doby označuje napr. 1/1 a postupne zhoršuje s postupujúcim poškodením mince.

Tento návod vám iste postačí na základné posúdenie kvality mincí, ktoré máte doma. Kvalitu si teda viete vyhodnotiť aj sami. Vo svojom blogu chcem postupne uverejňovať ďalšie informácie o minciach ktoré ma zaujali, ale aj o nových emisiách a možno časom dostanete obdobný nápad a chuť si odložiť pár mincí, možno len preto, aby sa mali vaše deti čím pochváliť pred kamarátmi.

Michal Latta

Michal Latta

Bloger 
  • Počet článkov:  86
  •  | 
  • Páči sa:  14x

Som človek, ktorý neustále hľadá a skúša niečo nové. Nedokážem sedieť na mieste a nič nerobiť. Zoznam autorových rubrík:  Naše obľúbené receptymince-numizmatika.skČriepky z ciestNázorySúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu