reklama

Naše obľúbené recepty: Pečienky "Forester"

Nemusia byť vždy len na cibuľke alebo vyprážané. V Maroku dostanete pečienky so zelenými olivami a lístkami koriandru. V Grécku ich radi grilujú a potom pokvapkajú citrónovou šťavou. Rovnako v Turecku, kde vám na tanier ešte pridajú poriadnu hrsť čerstvých lístkov mäty a koriandru. Ako som prišiel k týmto?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (15)
Obrázok blogu

S parťákom z Holandska sme sa stretli na mládežníckej ubytovni v tureckej Kapadokii a časť cesty sme absolvovali spoločne. Vo východnom Turecku, v meste Šanli Urfa nás miestni kurdi pozvali na večeru do záhradnej reštaurácie. Pod holým nebom sa v strede nachádzal obrovský gril. Na ňom sa grilovali jahnence a asi 30-40 kureniec.

Zo zadnej strany grilu bol umiestnený obrovský rošt z ktorého občas vyšľahli plamene. Točili sa pri ňom dvaja kuchári a dym stúpal k nočnej oblohe, ktorá bola posiata miliónmi hviezd. Stoly boli umiestnené do obdĺžnika okolo celého grilu. Zo stromov boli ponad stoly natiahnuté elektrické drôty a nad každým stolom viseli 2-3 žiarovky. V pozadí hrala všade prítomná turecká hudba a bolo počuť cvrlikanie cikád.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na stole boli pripravené 2 obrovské misy miešaného šalátu, ktoré striedali taniere s čerstvým nakrájaným chlebom a džbány so studenou vodou. Kurdskí hostitelia sa pri stole zišli asi desiati, čo bola voči nám dvom zjavná presila. Rukami – nohami sme sa s ich lámanou angličtinou dohovárali. Občas nás prišli pozdraviť aj ľudia od vedľajších stolov. Večera trvala dlho do noci. Čašník priniesol pivo a miestnu anýzovku – raki. Pravdepodobne to bola jediná reštaurácia kde podávali alkohol, v celom meste sme totiž našli len jediný stánok, uprostred trhoviska a tam mali maximálne pivo. Raki je transparentná, mne chutí rovnako ako grécke ouzo. Pred pitím do raki dolejete vodu a farba nápoja sa zmení na mliečnu. Pomedzi stoly sa prechádzal majiteľ reštaurácie. Bol to nižší, chudý, starší a zničený chlapík, oblečený v slušivom, ale zato poriadne obnosenom obleku. Vyzeral trošičku ako bezdomovec. S úklonom pristavil sa pri každom stole a keď mal pocit, že niečo chýba, voda, chlieb, čokoľvek, zodvihol prst, oblúkom mávol rukou do výšky, pričom sa vytočil smerom ku grilu a prehol v páse. Vyzeralo to tak akoby napodobňoval známe gesto tanečnice z opery Carmen. V priebehu sekundy priskočil čašník a všetko išlo ako po masle.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Grilované jahňacie karé na rebierku, stehno a lopatka z ktorých si stačilo ukrojiť alebo odtrhnúť kus mäsa. Veľká misa grilovaných jahňacích srdiečok a obličiek, jednoducho čohokoľvek na čo si človek pomyslel, vrátane pečených baraních hláv, to všetko nám postupne nosili na stôl. A medzi tým misu miešaných kuracích a jahňacích pečienok, ktoré miestni nazývali pečienky Forester. S hostiteľmi sme sa o nich rozprávali až na druhý deň, keď sme sa poobede zobudili. Na grile by boli 100 krát lepšie, ale aj takto „poslovenčené“ sú super. Ak máte grilovaciu panvicu, tak si ich urobíte ešte chutnejšie než ich zobrazujem na obrázkoch.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Suroviny:

500g pečienok

šampiňóny

2-3 cibule

1 veľká hrubá paprika

cesnak podľa chuti

1 paradajka (môže byť konzerva, paradajkový pretlak)

múka, olej

Obrázok blogu

Postup je veľmi, veľmi, veľmi jednoduchý.

Rozpálime panvicu - doporučujem grilovaciu, ale zatiaľ ju doma nemáme. Preto používam mramorový wok, kde to nakoniec všetko zmiešam. Navyše môžem používať minimum oleja a chuť zeleniny zostane svieža.

Na lyžici oleja osmažím šampiňóny a presuniem ich bokom do misy.

Obrázok blogu

Cibuľu rozštvrtím, papriku nakrájam na hrubé kusy, cesnak na plátky.

Osmažím spolu, sú to suroviny, ktoré sa smažia približne rovnako. Cieľom nie je ich úplne uvariť, zelenina by mala zostať polosurová, len osmahnutá a všetko presuniem k šampiňónom.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu

Pečienky poprášim múkou a osmahnem ich na troche oleja. Po chvíli k pečienkam pridám buď nakrájanú paradajku, keď v hypermarkete budú mať len nechutné zimné, tak použijem sterilizované a keď ich zabudnem kúpiť, tak použijem malý paradajkový pretlak. Mne sa tam hodia sterilizované alebo pretlak, pretože spolu s múkou v ktorej sme pečienky obalili vytvoria trochu omáčky.

Obrázok blogu

Keď už pečienky nie sú krvavé, pridám k nim všetku zeleninu. Skutočne len minútku spolu prehrejem a dosolím. Cieľom je ponechať všetkým zložkám ich vlastnú chuť, preto ich v priebehu varenia pripravujem samostatne. Solím až na konci, a to preto, aby pečienky zostali mäkké.

Obrázok blogu

A ešte servírovanie.

Vynikajúce sú so zeleninovou oblohou, hlavne s paradajkami. Kľudne si k nim pridajte aj čierne grécke mäsité olivy "Kalamata", určite sa do kombinácie skvele hodia. Ak sa vám zelenina ako príloha máli, doporučujem pridať čerstý chlieb. Dobrú chuť.

Obrázok blogu
Michal Latta

Michal Latta

Bloger 
  • Počet článkov:  86
  •  | 
  • Páči sa:  14x

Som človek, ktorý neustále hľadá a skúša niečo nové. Nedokážem sedieť na mieste a nič nerobiť. Zoznam autorových rubrík:  Naše obľúbené receptymince-numizmatika.skČriepky z ciestNázorySúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu