reklama

Leto na záhrade

Tento rok je pre záhradu ako raj. Dostatok vlahy v správy čas, dostatočné teplo a žiadne dlhotrvajúce vysušujúce týždne horúcich dní či silné krupobitia. Pozývam vás na prehliadku toho ako to na záhrade v zeleninovom záhode vyzerá v týchto dňoch.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (28)

Takto kvitne baklažán. Pestujeme tri druhy, takže ich s radosťou máme plnú chladničku až do neskorej jesene.

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Cukety a tekvičky zbierame ešte maličké. Také sú najlepšie. Oni stále rodia a rodia.

Obrázok blogu

Táto odroda sa volá black beauty.

Obrázok blogu

Ak chcete zachovať farebnú stálosť plodov, musíte ich pestovať na protivných koncoch záhrady. Táto žltá odroda sa volá Athena a všetkým čo stelesňuje pripomína bohyňu.

Obrázok blogu

Mladý patizónik. Keď sú mladé, netreba ich pred jedením lúpať.

Obrázok blogu

Klasické tekvičky. Majú väčšie semienka než cukety, keď tekvičku vypražíte semienka získajú príjemnú orieškovú chuť.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

Uhorky sú najchutnejšie ihneď po odrhnutí. Stačí nakrájať hrubšie kolieska, posoliť a poriadne pokvapkať vínnym octom. Takto ich určite poznáte pokiaľ ste sa niektorý letný večer pri mori posadili k poháriku rakije s bulharským hostiteľom.

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Paradajky milujeme. Na záhrade ich pestujeme veľa druhov ale aj veľký počet rastlín. Keď pozrievajú kokteilové, sedíme pri nich ako na čerešni.

Tieto sú stupické skoré. Dozrievajú už koncom júna. Mala by to byť pôvodná česko-slovenská odroda. Aspoň toľko som sa o nich dozvedel pri kúpe semienok. O ich zaradení rozhodla minuloročná neúroda.

Obrázok blogu

Rodia bohato. Plody sú strednej veľkosti, rastlinky sú riedke "vypelichané", paradajky viac vodnaté než neskoršie odrody. Sú vhodné na priamu konzumáciu alebo paradajkovú polievku.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu

Tieto určite poznáte. Slávne talianske San Marzano. Veľa dužiny a minimum vody. Vynikajúce do šalátov, pretože sa hneď nerozpadnú a nepúšťajú veľa šťavy. Určite tvoria základ našich zaváraných paradajok aj passata di pomodoro. Týchto máme najviac. Ešte nedozreli, budú potrebovať ešte 2 týždne aby začali.

Obrázok blogu

Toto sú naše obľúbené vinohradnícke. V zahaničí ich volajú "beefsteak". Chuťovo excelentné. Najlepší capresse dostanete práve z týchto paradajok. Vynikajúce aj do omáčky na cestoviny. Sú plné chuti, radi ich zavárame.

Obrázok blogu

Minulý rok nedozreli, aha, teraz sa už červenajú.

Obrázok blogu

Tieto sú klasické na Slovensku rozšírené "kozie bobky". Majú vysoké výnosy, sú nenáročné a viac odolné voči plesniam. Tie skôr či neskôr prídu a zničia celú úrodu. Kozie bobky zvyknú vydržať a rodia v 2-3 vlnách. Zvládajú aj chladnejšie počasie a v kuchyni sú univerzálne použiteľné.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu

Vďačná odroda Tornádo. Pevná rastlina, veľké výnosy.

Obrázok blogu

Malé kokteilové, žlté. Volajú sa "yellow pears", žlté hrušky. Pestujeme ich každý druhý rok. Rastliny sú rastom veľmi silné, majú v priemere 2m. Na takýcho obroch visia malé hruštičky. Ak niekto nemá rád paradajky, tieto žlté majú menej výraznú paradajkovú chuť a kyselinku, sú sladšie, podobne ako keby ste paradajku pocukrovali.

Obrázok blogu

Túto odrodu nepoznám. Naše červené cherry sa nepodarili, tak som ich kúpil na trhovisku. Rastliny sú silné, výšku majú v priemere 2m. Paradajky rastú na dlhých konároch, dlhých približne 45-55cm a sú od seba vzdialené približne 5cm. Už sa na ne teším.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu

A ani tieto nepoznám. Kúpil som ich od maďara na trhovisku keď to už vyzeralo že mrazy zničia všetky vysadené rastlinky. Mala to byť odroda tornádo, avšak rastlinky sú malé, oproti našim v tretinovej výške. Ku svojej veľkosti nesú veľmi veľa plodov. Naše tornáda sa nakoniec spamätali, ešte len začínajú s oneskorením dozrievať. Vymrzli nám červené cherry a čierne odroda "cuban black", na tie som sa tešil, semienka som si priniesol z Anglicka, škoda mrazíkov ktoré prišli začiatkom mája.

Obrázok blogu

Takto vyzerá paradajkový les.

Obrázok blogu

Keď fazuľky poctivo zbierate rodia stále viac a viac. A tak tomu zostane až do októbra.

Obrázok blogu

Vyskúšajte paradajkový šalát s čerstvou majoránkou. Nakrájajte paradajky a cibuľu. Pridajte čerstvé lístky majoránky. Dochuťte soľou a olivovým olejom. Majoránka do tejto veľkosti rastie asi 2 mesiace, potom ju ale budete zbierať každý týždeň.

Obrázok blogu

Bazalku okrem vás milujú aj slimáky. Ak ju uchránite, bazalka zo záhona chutí úplne inak než tá z črepníka. Plnosť a rafinovanosť chuti vás prekvapí. Na roli bežne dorastá do výšky 1m.

Obrázok blogu

Lepší záhon marockej mäty než záhon pýru. Mäta vydrží mrazy aj nepriaznivé počasie. Sama sa postará o jednotvárnosť záhonu. Pýr ani pupenec nemajú proti mäte šancu. Čaj z čerstvej mäty je osviežujúci, sem-tam vám ho ponúknu v lepších kaviarňach. Druhá voľba, mojito, je na Slovensku najobľúbenejší miešaný letný drink.

Obrázok blogu

Nespoznali ste? Nie je to rozmarín, je to levanduľa. Čaj z kvetov pôsobí ukľudňujúco a dobre chutí. Ak si z levandule urobíte vankúšik a schováte ho pod obliečku vankúša na ktorom spávate, budete mať pokojnejší spánok. Vydrží mrazy, stačí ju na jar pokosiť.

Obrázok blogu

Pažitka vydrží všetko. Zlé počasie aj mrazy. Je to vždy prvá bylina ktorú zbierame už koncom februára, alebo začiatkom marca. Miestami sa ešte drží sneh a ona už rastie.

Obrázok blogu

Aj šalvia patrí medzi bylinky ktoré vydržia mrazy. Používame ju pomenej, ale keď rastie sama od seba.

Obrázok blogu

Na záhrade pestujeme aj medovku, rozmarín, petržlenovú vňať, saturejku, devesil a milovaný kôpor. Všetky tieto bylinky sú nenáročné a raz sme ich zasadili a teraz rastú každým rokom samé od seba. Bylinky zväčša mrazíme, mrazené sú chuťou bližšie čerstvým bylinkám. Oplatí sa venovať trochu času produkcii vlastných potravín. Ekonomicky sú určite drahšie než tie ktoré si kúpite v obchode, ale si ich dopestujete prírodnou cestou, bez práškov a bez potrekov. Nehnojíte ich močovkou a máte pod kontrolou ako vám to pekne rastie a dozrieva.

Michal Latta

Michal Latta

Bloger 
  • Počet článkov:  86
  •  | 
  • Páči sa:  14x

Som človek, ktorý neustále hľadá a skúša niečo nové. Nedokážem sedieť na mieste a nič nerobiť. Zoznam autorových rubrík:  Naše obľúbené receptymince-numizmatika.skČriepky z ciestNázorySúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu