Vstup Bulharska do EÚ

Autor: Michal Latta | 23.3.2011 o 10:26 | (upravené 23.3.2011 o 10:36) Karma článku: 6,14 | Prečítané:  2147x

1,95583 Leva je nominálna hodnota nad ktorou prevrátite očami. Čo to je? Určite je to svetová rarita, predstavte si, že pôjdete do obchodu a tam vám povedia eurodeväťdesiatpäť centov a ešte mi tu doplaťte 0,583 centa lebo vám nevydám tovar. Ja by som povedal: „Viete čo? Tu máte 1 cent a vydajte mi. Alebo si tuná odhryznite z rožka aby sme sa vyrovnali".

Vstup Bulharska do EÚVstup Bulharska do EÚwww.mince-numizmatika.sk

1,95583 je v skutočnosti výmenný kurz Bulharskej národnej banky na ktorý fixovala domácu menu voči euru. A už niekoľko rokov zubami- nechtami svoju pozíciu bráni. Bulhari tým ukončili od revolúcie trvajúce problémy s infláciou, kedy už len tlačiť nové bankovky bolo drahšie než bola ich zostávajúca nominálna hodnota. Rok 2007 bol pre Bulharov prelomový. Vstúpili do Európskej únie. Všade sa konali veľké oslavy, ktoré bolo potrebné využiť politicky, ale aj obchodne a tak vznikla aj táto pamätná minca. Emitovaných bolo len 14.000ks, to je samo o sebe záruka, že zohnať ju je takmer nemožné. Už pri emisii na ňu stáli kilometrové rady a uvádzacia cena bola 70Lv (cca 35€), teda viac ako 35 násobok nominálnej hodnoty. A od tej doby jej cena každý mesiac trošičku rastie. Myslíte si, že na Slovensku to bolo inak? Nie, nebolo. Len my sme už na to zabudli. Živo si pamätám, že v rámci osláv vstupu Slovenska do EÚ sme na bratislavskej hlavnej stanici sadli na motoráčik a išli zadarmo do Viedne na výlet. Aj Slovenská republika vydala emisie pamätných mincí, sád mincí, známok...

1,95583 Leva je veľká zberateľská strieborná minca so zlatými hviezdami. Kvalita kovu je 99,9% (999/1000), čo je aj u nás skôr ojedinelé a požívané len pre najvýznamnejšie emisie. Obyčajne je kvalita kovu používaného pre pamätné slovenské mince len 90% (900/1000). Priemer mince je 40mm a hmotnosť 20g. Kvalita spracovania mince je PROOF. Ak neviete čo to znamená, prečítajte si môj prvý článok v podskupine mince-numizmatika TU.

Lícna strana mince
Lícna strana mince obsahuje logo Bulharskej národnej banky s letopočtom 1879, ktorý je napísaný na páske v znaku. Pod touto páskou je uvedený rok emisie 2007 a nominálna hodnota mince - 1,95583 Leva (BGN 1,95583).

Hrana mince
Nesie nápis v znení „БЪЛГАРСКА НАРОДНА БАНКА" (Bulharská Národná Banka).

Rubová strana mince
Na rubovej strane je zobrazená otvorená bulharská kniha z antických čias, za ňou sa nachádza stĺp, ktorý pochádza zo starého, bývalého hlavného mesta Bulharska, mesta Preslav. Po obvode je 12 zlatých hviezd, ktoré sú pozlátené pravým zlatom a nápis v znení „БЪЛГАРИЯ В ЕС" (Bulharsko v EÚ).

K minci je vydaný certifikát originality.

vstup_BG_do_EU_rub.JPGvstup_BG_do_EU_lice.JPG

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Stanovisko FiFUK

Nebola iná doba. Reaguje vedenie Filozofickej fakulty UK

Nemlčať v takýchto chvíľach je súčasťou našej spoločenskej zodpovednosti.


Už ste čítali?