reklama

Memorandum národa slovenského

Hostince sa plnili už niekoľko dní pred začiatkom zhromaždenia. Zohnať nocľah bolo nemožné. Prespávalo sa na vozoch ale aj pod holým nebom. Všade naokolo sa ozývala vrava, skupinky popíjali, bavili sa, iní diskutovali o otázkach sebaurčenia národov v prostredí veľkého Uhorska. Davy ľudí prichádzali do mesta až sa ich nakoniec stretlo 5.000-6.000 z blízkeho, ale aj z ďalekého okolia. Niektorí prišli zo zvedavosti, iní pretože chceli rozhodovať o svojej budúcnosti. Úsilie našich predkov nebolo v prostredí vtedajšieho Rakúsko - Uhorska ojedinelé. S obdobnými požiadavkami okrem Slovákov prichádzali po zrušení Bachovho absolutizmu Františkom Jozefom I. všetky ostatné národy, Chorváti, Srbi, Rumuni ale aj Rusíni.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)
ilustračný obrázok
ilustračný obrázok (zdroj: web)

„Vysokému snemu krajiny uhorskej, obsahujúc žiadosti slovenského národa" asi tak nejako začínal text memoranda národa slovenského ktoré bolo vyhlásené a schválené národným zhromaždením 6.-7. júna 1861 v Turčianskom svätom Martine. V tom čase bol Martin malým mestom s asi 3.000 obyvateľmi. Ulice mesta boli zväčša hlinené, dláždené slamou a konským trusom. V histórii mesta Martin sa odohralo veľa rozličných príbehov, ľudských osudov a aj tragédií. Mesto vždy povstalo z popola, po trápeniach zemetrasenia, cholery, vpáde husitov alebo jeho vypálení v roku 1666. Výber miesta pre veľké národné zhromaždenie ktoré do Martina zvolal Ján Francisci pred 150 rokmi bolo prirodzeným dôsledkom narastajúceho významu mesta v oblastiach kultúry a národného života 19. storočia.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Memorandum národa slovenského predstavuje politicko-programový dokument, ktorý definoval hlavné požiadavky Slovákov na uplatňovanie národnej identity vo viacerých oblastiach. Jazykovej, kde sa požadovalo uznanie slovenčiny ako úradnej reči. Štátoprávnej, kde územie, ktoré obývajú Slováci malo tvoriť osobitný celok pod názvom Hornouhorské Slovenské Okolie. Kultúrnej a vzdelávacej ktorá definovala požiadavky na zakladanie všetkých typov škôl vrátane právnickej akadémie a katedry slovenskej reči a literatúry na Univerzite v Pešti. Požadovalo sa právo zakladať vzdelávacie spolky. Memorandum bolo jednoznačným prejavom snahy bojovať za občiansku rovnoprávnosť a zrušenie diskriminácie nemaďarského obyvateľstva v rámci Uhorska.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Memorandum národa slovenského patrí k najdôležitejším dokumentom národno-emancipačného vývoja slovenského národa a po úpravách predstavovalo základný politický program až do roku 1914. Mincovňa v Kremnici pri príležitosti 150. výročia Memoranda národa slovenského vydáva pamätnú striebornú mincu. TU (mince-numizmatika) si ju môžete zabezpečiť už dnes. V grafickom spracovaní na lícnej strane je zobrazený strom lipy s trikolórou v tvare trojvršia. Kostol predstavuje symbol kresťanstva a vrch Kriváň predstavuje symbol ochrany slobody a svojbytnosti slovenského národa. Na rubovej strane je okrem iného vyobrazené priečelie evanjelického kostola s lipami, pri ktorých sa národné zhromaždenie konalo. A samozrejme účastníci zhromaždenia. Minca bude vydaná v bankovej kvalite 0/0 a v kvalite PROOF. Keď neviete čo to znamená, tu je môj článok o tom ako si môžete posudzovať kvalitu mincí sami doma.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Aby som nezabudol, vedeli ste, že mincovňu v Kremnici založil v roku 1328 kráľ Karol Róbert z Anjou, teda ten istý panovník, ktorý 3.10.1340 udelil Martinu mestské práva?

Michal Latta

Michal Latta

Bloger 
  • Počet článkov:  86
  •  | 
  • Páči sa:  14x

Som človek, ktorý neustále hľadá a skúša niečo nové. Nedokážem sedieť na mieste a nič nerobiť. Zoznam autorových rubrík:  Naše obľúbené receptymince-numizmatika.skČriepky z ciestNázorySúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu