Tip na rodinný výlet do Pribyliny

Autor: Michal Latta | 6.10.2011 o 10:47 | Karma článku: 6,46 | Prečítané:  1769x

Ak budete mať niekedy cestu cez Liptov, odbočte do Vysokých Tatier v smere na Podbanské. Zastavte sa v obci Pribylina. Na konci obce, pri hlavnej ceste sa nachádza múzeum liptovskej dediny. Múzeum predstavuje súbor dreveníc, hospodárskych budov a prezentuje spôsob života našich predkov. Nájdete tam aj repliku kostola z Liptovskej Mary a kaštiela z Parížoviec, ktoré zatopili pri výstavbe Liptovskej Mary.

Múzeum liptovskej dediny v PribylineMúzeum liptovskej dediny v PribylineMichal Latta

Drevenice, hospodárske stavby a aj hasičák. Tam sú umiestnené dva dobové hasičské vozy. Medzi drevenicami sa prechádzate sami, sprievodcovská tour sa nerobí. Vstup do miestností je obmedzený. Uvidíte expozície rôznych ľudových remesiel. Napríklad táto kováčska dielňa fungovala až do druhej svetovej vojny.

09_pribylina_vyhne.jpg

Takto mohol vyzerať dom stredne majetného roľníka. Bohatší sedliaci mali domy väčšie, s väčšími izbami, s pristavenou šopou a stajňami. Misera plebs mali izby menšie a skromnejšie vybavené. Žiaľ aj dnes rozdiely medzi bežnými ľuďmi a bohatšími vyjadruje plnosť tanierov v jednotlivých domácnostiach. V domoch kde prevládala hojnosť nájdete na stoloch taniere s makovníkmi či orechovníkmi, v panských sídlach aj vianočku.

11_pribylina_zivot.jpg

Pri prechádzke objavíte klasickú latkovú krčmu ktorou sa inšpirovali stavitelia panelákových pivníc aj koloniál.

10_pribylina_kolonial.jpg

Atraktívna nám prišla expozícia ľudovej školy. V jednej izbe učiteľ býval, v druhej bol sklad učebných pomôcok, v tretej izbe bola trieda ktorú tak dokonale poznáme z rôznych historických filmov.

07_pribylina_skola.jpg

Kedysi dávno pračlovek kráčal lesom a uvidel strom ktorého kmeň rozštiepil blesk. Vo vnútri stromu objavil roj včiel. Našiel tam aj veľa včelích lariev, z plných plástov odkvapkával med. Počas pojedania lariev ochutnal aj med ktorý mu zachutil. Začal včely vyhľadávať a neskôr aj chovať v blízkosti svojich obydlí.  Tento príbeh si môžete prečítať v expozícii včelárstva ako odpoveď na otázku ako sa z našich predkov stali chovatelia včiel. Asi 15-20 starých úľov v expozícii pripomína scény z filmu Tisícročná včela.

08_pribylina_ule.jpg

Kaštieľ Parížovce niekoľko krát denne sprístupní sprievodca.

04_pribylina_kastiel_Parizovce.jpg

Expozíciu prejdete za pár minút a pripomína bežné naftalínové expozície. V kaštieli nájdete exponáty, prevažne nábytok z liptovských panských sídiel, ale aj novšieho dáta ako obrovskú zubriu kožu zo zubrej obory v Topoľčiankach. Dotknúť sa nemôžete ničoho, všade sú natiahnuté šnúry za ktoré sa nesmie.

06_pribylina_exp_Parizovce.jpg

Vedľa kaštieľa nájdete pod strieškou dva historické koče a jedny sane. V hlave sa vám premietnu obrazy ktoré si pamätáte z rôznych filmov. Skúmate veľkosť kočov, premýšľate nad pohodlím ktoré panstvu poskytovali.

05_pribylina_koc_Parizovce.jpg

Tento kostol je replikou kostola ktorý stával v obci Liptovská Mara. Obec už neexistuje, zaliala ju rovnomenná priehrada. Vo vnútri uvidíte lavice, pár náhrobných kameňov, oltár a niekoľko fresiek zo stien pôvodného kostola. V tomto kostole je možné usporiadať svadbu, len sa nezabudnite opýtať na vašej farnosti či s tým budú súhlasiť.

03_pribylina_kostol_Lip_Mara.jpg

V múzeu v Pribyline sme strávili asi 2 hodiny. Najpríjemnejšie sme sa cítili v domoch sedliakov, remeselníkov, roľníkov a v škole. Prostredie je nám blízke a v obydliach našich dedov stále cítiť teplo a pohodu domova. Kaštieľ alebo kostol pôsobili chladne a neosobne. Celú expozíciu múzea by som spracoval emotívnejšie a atraktívnejšie. Určite by som ako ťahák ponúkol sprievodcovský výklad v dreveniciach kde by sprievodca zaujímavými príbehmi priblížil osudy ľudí ktorí takto v minulosti žili. Pridal by som aj samostatný sprievodcovský okruh zameraný na rozprávanie o remeslách a hospodárení našich predkov. Vstupné sme platili 3 Eurá/osoba + 1 Euro/fotoaparát. Parkovné sú 2 Eurá (nepatrí k múzeu), len pár metrov ďalej zaparkujete v dedine a zadarmo.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Minúta po minúte: Plavčan vo štvrtok skončí, Danko si dal čas na premýšľanie

Predseda SNS hovorí o potrebe obnoviť dôveru v koalícii.

KOMENTÁRE

Ficov perfektný deň a Dankova estráda ega

Novinári sa museli prehrabávať v úlomkoch Dankovho poníženia.

DOMOV

Reportér Týždňa: Videl som, ako Fico Danka prekvapil a rozčúlil

Magušin sa s Dankom rozprával počas Ficovej tlačovky.


Už ste čítali?