Trnava - Mestská pamiatková rezervácia

Autor: Michal Latta | 29.9.2011 o 10:40 | Karma článku: 4,36 | Prečítané:  1254x

Čo by som mohol ja bratislavčan písať o Trnave? Snáď, že začiatkom júna zvyknem navštíviť Dobrofest. Pamätám si, že ešte pred pár rokmi som bol v Trnave pomerne často. V centre sme samplovali žuvačky Winterfresh, pár krát kávu Nescafé. Raz som bol na jarmoku, dva krát som mal rande v miestnej kaviarni. Aby bolo jasné to som bol ešte mladý a nezadaný. Potom som označoval a ešte neskôr rebrandoval pobočky jednej nemenovanej poisťovne. Môj dnešný blog s Trnavou spája niečo iné. Paradoxne to nie sú moje kroky Trnavou, ale je to utorok 27.september 2011.

Pamiatková rezervácia TrnavaPamiatková rezervácia Trnavawww.mince-numizmatika.sk

V prvej známej písomnej zmienke Trnavu nepriamo spomína ostrihomský arcibiskup vo svojom liste o donácií príjmov miestneho kostola ostrihomskej kapitule z roku 1211. V 14. storočí bola na mieste spomínaného kostola vybudovaná Bazilika sv. Mikuláša. V roku 1238 získala Trnava od kráľa Bela IV. výsady slobodného kráľovského mesta a s rozlohou 56 ha sa rýchle zaradila medzi najväčšie mestá v strednej Európe. Uhorský snem z dôvodu rastúcej tureckej hrozby do Trnavy v roku 1543 presťahoval ostrihomské arcibiskupstvo aj s kapitulou. Kardinál Peter Pázmaň založil na mieste dominikánskeho kostola a kláštora v roku 1635 Trnavskú univerzitu. Tá najskôr fungovala s teologickou a filozofickou fakultou, v roku 1667 bola otvorená právnická fakulta a neskôr v roku 1769 aj lekárska fakulta. 17.storočie pre Trnavu nebolo len storočím rozmachu, ale aj vojen a požiarov. V rozpätí rokov 1617-1626 Trnavu opakovane vyrabovali vojská Gabriela Bethlena. Neskôr ich vystriedali vojská Juraja Rákocziho, až nakoniec v roku 1683 vojská Imricha Thökölyho Trnavu vyrabovali a podpálili. Dokonca ukradli zlatú pečať z listiny Belu IV. História zanechala v Trnave množstvo architektonických pamiatok. Tie sa sformovali do mestskej pamiatkovej rezervácie, ktorá bola vyhlásená v roku 1987.

Národná banka Slovenska 27. septembra 2011 uviedla emisiu slovenskej striebornej zberateľskej mince v hodnote 20€. Minca je veľká, s priemerom 40mm a hmotnosťou 33,63g kvalitného striebra 925/1000. Minca Mestská pamiatková rezervácia v Trnave bude uvedená v maximálnom počte 8.150ks v bankovej kvalite a 9.950ks v kvalite PROOF. Tu si môžete prečítať ako si vyhodnotíte kvalitu mincí sami doma.

20Euro_Trnava_2011spolu.jpg

Na lícnej strane mince je zobrazená historická veduta Trnavskej univerzity s univerzitným Katedrálnym chrámom sv. Jána Krstiteľa. V spodnej časti sa nachádza štátny znak Slovenskej republiky, nápis Slovensko a letopočet 2011. Na rubovej strane mince je zobrazená kompozícia významných trnavských architektonických pamiatok - synagóga, Kostol sv. Anny, Kostol Nanebovzatia Panny Márie, Kostol sv. Jakuba, Bazilika sv. Mikuláša, mestská veža, Kostol najsvätejšej Trojice, Kostol sv. Jozefa a veže mestských hradieb. Kompozíciu doplňuje vyobrazenie Panny Márie Trnavskej. V hornej časti mincového poľa je v dvoch riadkoch text TRNAVA PAMIATKOVÁ REZERVÁCIA. Pod textom je uvedená nominálna hodnota 20€. Autorom výtvarného návrhu je Mrg. art. Roman Lugár, značka mincovne Kremnica a iniciálny autora sú vsadené do zobrazenia veže pri spodnom okraji mince. Aby som nezabudol, pri príprave tohto článku som použil informácie uverejnené Národnou bankou Slovenska a na webe www.mince-numizmatika.sk

20E_Trnava_detail.jpg

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Minúta po minúte: Plavčan vo štvrtok skončí, Danko si dal čas na premýšľanie

Predseda SNS hovorí o potrebe obnoviť dôveru v koalícii.

KOMENTÁRE

Ficov perfektný deň a Dankova estráda ega

Novinári sa museli prehrabávať v úlomkoch Dankovho poníženia.

DOMOV

Reportér Týždňa: Videl som, ako Fico Danka prekvapil a rozčúlil

Magušin sa s Dankom rozprával počas Ficovej tlačovky.


Už ste čítali?