Trnava - Mestská pamiatková rezervácia

Autor: Michal Latta | 29.9.2011 o 10:40 | Karma článku: 4,36 | Prečítané:  1229x

Čo by som mohol ja bratislavčan písať o Trnave? Snáď, že začiatkom júna zvyknem navštíviť Dobrofest. Pamätám si, že ešte pred pár rokmi som bol v Trnave pomerne často. V centre sme samplovali žuvačky Winterfresh, pár krát kávu Nescafé. Raz som bol na jarmoku, dva krát som mal rande v miestnej kaviarni. Aby bolo jasné to som bol ešte mladý a nezadaný. Potom som označoval a ešte neskôr rebrandoval pobočky jednej nemenovanej poisťovne. Môj dnešný blog s Trnavou spája niečo iné. Paradoxne to nie sú moje kroky Trnavou, ale je to utorok 27.september 2011.

Pamiatková rezervácia TrnavaPamiatková rezervácia Trnavawww.mince-numizmatika.sk

V prvej známej písomnej zmienke Trnavu nepriamo spomína ostrihomský arcibiskup vo svojom liste o donácií príjmov miestneho kostola ostrihomskej kapitule z roku 1211. V 14. storočí bola na mieste spomínaného kostola vybudovaná Bazilika sv. Mikuláša. V roku 1238 získala Trnava od kráľa Bela IV. výsady slobodného kráľovského mesta a s rozlohou 56 ha sa rýchle zaradila medzi najväčšie mestá v strednej Európe. Uhorský snem z dôvodu rastúcej tureckej hrozby do Trnavy v roku 1543 presťahoval ostrihomské arcibiskupstvo aj s kapitulou. Kardinál Peter Pázmaň založil na mieste dominikánskeho kostola a kláštora v roku 1635 Trnavskú univerzitu. Tá najskôr fungovala s teologickou a filozofickou fakultou, v roku 1667 bola otvorená právnická fakulta a neskôr v roku 1769 aj lekárska fakulta. 17.storočie pre Trnavu nebolo len storočím rozmachu, ale aj vojen a požiarov. V rozpätí rokov 1617-1626 Trnavu opakovane vyrabovali vojská Gabriela Bethlena. Neskôr ich vystriedali vojská Juraja Rákocziho, až nakoniec v roku 1683 vojská Imricha Thökölyho Trnavu vyrabovali a podpálili. Dokonca ukradli zlatú pečať z listiny Belu IV. História zanechala v Trnave množstvo architektonických pamiatok. Tie sa sformovali do mestskej pamiatkovej rezervácie, ktorá bola vyhlásená v roku 1987.

Národná banka Slovenska 27. septembra 2011 uviedla emisiu slovenskej striebornej zberateľskej mince v hodnote 20€. Minca je veľká, s priemerom 40mm a hmotnosťou 33,63g kvalitného striebra 925/1000. Minca Mestská pamiatková rezervácia v Trnave bude uvedená v maximálnom počte 8.150ks v bankovej kvalite a 9.950ks v kvalite PROOF. Tu si môžete prečítať ako si vyhodnotíte kvalitu mincí sami doma.

20Euro_Trnava_2011spolu.jpg

Na lícnej strane mince je zobrazená historická veduta Trnavskej univerzity s univerzitným Katedrálnym chrámom sv. Jána Krstiteľa. V spodnej časti sa nachádza štátny znak Slovenskej republiky, nápis Slovensko a letopočet 2011. Na rubovej strane mince je zobrazená kompozícia významných trnavských architektonických pamiatok - synagóga, Kostol sv. Anny, Kostol Nanebovzatia Panny Márie, Kostol sv. Jakuba, Bazilika sv. Mikuláša, mestská veža, Kostol najsvätejšej Trojice, Kostol sv. Jozefa a veže mestských hradieb. Kompozíciu doplňuje vyobrazenie Panny Márie Trnavskej. V hornej časti mincového poľa je v dvoch riadkoch text TRNAVA PAMIATKOVÁ REZERVÁCIA. Pod textom je uvedená nominálna hodnota 20€. Autorom výtvarného návrhu je Mrg. art. Roman Lugár, značka mincovne Kremnica a iniciálny autora sú vsadené do zobrazenia veže pri spodnom okraji mince. Aby som nezabudol, pri príprave tohto článku som použil informácie uverejnené Národnou bankou Slovenska a na webe www.mince-numizmatika.sk

20E_Trnava_detail.jpg

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Nemýľte sa, toto nie je vaše Slovensko, zaznelo Kotlebovi pod oknom

Na to, aby zlo víťazilo, stačí, aby dobrí ľudia nerobili nič, pripomenul prezident Andrej Kiska.

EKONOMIKA

Evku vybral Lajčák priamo, pred mesiacmi hovoril niečo iné

Minister sa bránil prieskumom, teraz priznáva, že žiadny nebol.

TECH

Odhalili tajomstvo starovekej antikoncepcie. Skutočne fungovala

Rastlinné zložky zabránia počatiu.


Už ste čítali?