Predvianočná prechádzka Prahou

Autor: Michal Latta | 1.12.2011 o 11:02 | Karma článku: 8,19 | Prečítané:  2196x

V sobotu sa v Prahe na Staroměstskom náměstí začali vianočné trhy, kde zároveň slávnostne rozsvietili vianočný strom. Tento rok na Staroměstskom náměstí nájdete 29m vysoký zdravý smrek, ktorý pochádza z Malých Kyšic, obce, ktorá sa nachádza asi 30km na západ od Prahy. Minulý rok sme sa v dave na Staroměstskom náměstí tlačili aj my. Tento rok sme po predchádzajúcej skúsenosti spustenie vianočných trhov radšej vynechali, avšak tradičnú prechádzku Prahou pred vianocami si odpustiť nemôžeme. Vlastne nechajte sa týmto foto-blogom pozvať do Prahy aj vy.

Najväčšie pražské vianočné trhy sa už tradične konajú na Staroměstskom náměstí.

PB287592.JPG

Vychutnávanie vianočnej atmosféry. Teda za podmienky že nie je celá hodina, to by ste sa pomedzi turistov čakajúcich na Orloj pretlačili len ťažko.

PB297696.JPG

Pomník mistra Jána Husa. Ten bol odhalený v roku 1915 pri 500. výročí upálení Jána Husa. Už o štyri roky to bude 600 rokov. Je to dobré miesto pre stretnutie ak sa náhodou rozdelíte. Pri pomníku býva umiestnený živý Betlehem.

PB307757.JPG

V blízkosti Staroměstského náměstí sa nachádza pôvodná židovská štvrť Josefov. Na Josefově je najväčším lákadlom starý židovský cintorín.

PB297686.JPG

Staronová synagóga patrí medzi najstaršie synagógy v Európe, je to najstaršia dochovaná stavba v Josefove a do dnes sa využíva pre náboženské obrady.

PB297695.JPG

Uličky ktorými sa presúvate od Václavského náměstí ku Staromáku a potom ku Karlovmu mostu sú plné turistov počas celého roka.

PB287597.JPG

Karlův most je niečo ako galéria pod holým nebom. Tu sledujete maľujúceho umelca, hneď vedľa dievčinu ktorá vyrába drobné šperky. V zápeätí sa pristavíte pri šikovnom hudobníkovi, o minútku pri fotografovi, ktorý vás odfotí v dobových kostýmoch. Čudujete sa ako stihol odfotiť predlohu Karlovho mostu bez ľudí do ktorej zasadí vašu fotografiu.

PB287623.JPG

Určite máte tajné želanie ktoré by sa vám mohlo vyplniť. Socha Sv. Jána Nepomuckého je z roku 1683 a ak sa dotknete figúrky ktorá ho znázorňuje, vaše želanie by sa malo vyplniť. Históriu v Prahe cítite na každom kroku a preto je prirodzené, že na Karlovom moste pribudla plaketa ktorá označuje miesto z ktorého nechal český kráľ Václav IV. Jána z Pomuku zhodiť do Vltavy. Ak by ste chceli označené miesto pohľadať, hľadajte plaketu na ktorej je znázornený dvojitý kríž.

PB287617.JPG

Na Kampě, stačí zísť z Karlovho mostu a zohriať sa v niektorej z miestnych hospod. V letných dňoch je Kampa plná ľudí. Každý hľadá oddych, chce sa ukryť v tieni stromov či posedieť v putike. Koncom jesene sú ulice Kampy pusté a v hospodách nájdete voľné miesto pomerne ľahko.

PB287620.JPG

Môžete zísť až k rieke aby ste zistili, že voda Vltavy je v decembri skutočne studená.

PB287632.JPG

Kampa je umelý ostrov ktorý je od Malej strany oddelený Čertovkou. Kedysi tu bývali záhrady a mlyny, dnes sú nám malebné zákutia Kampy známe z veľkého množstva filmov ktoré sa tu točili.

PB307748.JPG

Mlynské koleso si môžete pozrieť z blízka.

PB287634.JPG

Pri výstupe na Pražský hrad sa vám otvorí celé mesto.

PB287650.JPG

Katedrála Sv. Víta sa nachádza v areáli hradu. Je to miesto kde sa konali korunovácie českých kráľov a kráľovien. Táto fotografia je snímaná zo zadnej strany od Baziliky sv. Jiří. Ak budete popri bazilike pokračovať, prídete k známej Zlatej uličke. Tá bola pre turistov ešte pred pár mesiacmi z dôvodu rekonštrukcie zatvorená.

PB287680.JPG

V rámci katedrály sa môžete kochať nádhernými mozaikami ktoré znázorňujú život Ježiša a aj míľniky historického vývoja Českých zemí.

PB287666.JPG

Ak máte v Prahe k dispozícii víkend, stihnete prebehnúť len niekoľko najväčších atrakcií. Od davu turistov si oddýchnete pri návšteve Žižkova. Odvezte sa metrom na stanicu Jiřího z Poděbrad. Pri vystúpení vás privíta dominanta námestia Kostel Nejsvětějšího srdce Páně. V okolí sa nachádza viacero reštaurácií s prijateľnými cenami.

PB297717.JPG

Ak sa vydáte popri kostole do ľava, prídete k známej žižkovskej televíznej veži. Za 150 korún sa môžete výťahom odviezť na vyhliadku do výšky 93 metrov z ktorej by ste pri optimálnych podmienkach mali vidieť až do diaľky 100km.

PB297721.JPG

Stráviť jeden víkend v Prahe je strašne málo. Je to mesto do ktorého je potrebné sa pravidelne vracať a vždy ma prekvapí novými pohľadmi a novými zážitkami. Preto mám Prahu rád. V každom v ročnom období, v každom počasí. Aby som nezabudol, na vianočné trhy v centre Prahy sa vrátiť určite oplatí. Aká by to bola prechádzka pred vianocami ak by ste si nepostáli s teplým vianočným punčom pri vianočnom strome?

PB297730.JPG

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Nekradnite, Boh vás vidí. Ako vyzerali prvé zájazdy po Nežnej revolúcii

Cestovali s paštétami a termoskami a hodiny v autobusoch prespievali. Keď Taliani videli československý autobus, zamykali záchody.

PRIMÁR

Víkendové dospávanie môže ovplyvniť dĺžku života

Žijú dlhšie víkendoví dospávači, alebo ľudia s pravidelným spánkom?


Už ste čítali?