To najlepšie z cisárskej pokladnice

Autor: Michal Latta | 2.5.2012 o 11:01 | Karma článku: 10,34 | Prečítané:  3779x

Keď budete chcieť zažiť výnimočný deň, vyberte sa do Schatzkammer (cisárskej pokladnice) vo Viedenskom Hofburgu. Na jednom mieste uvidíte desiatky cirkevných relikvií, korunovačné klenoty, veľa zlata a drahých kameňov. V dnešnom fotoblogu vyberám 20 exponátov, ktoré v Schatzkammeri určite zaujmú. Uvidíte klinec, ktorým bol Ježiš prikovaný ku krížu, kopiju osudu aj zub Svätého Jána Krstiteľa. Ukážem vám nádhernú korunu Rudolfa II, krstný set Márie Terézie, svätý grál aj roh jednorožca.

Korunovačné klenotyKorunovačné klenotyMichal Latta

Císařův pekař - Pekařův císař, koruna Rudolfa II. a neskôr aj koruna Rakúskej ríše. Je zlatá, vykladaná diamantmi, rubínmi, zafírmi a perlami.

Koruna_Rudolf_II.JPG

Ku korune patrí zlatá guľa aj žezlo. Rukoväť žezla je vyrobená z rohu narvala, čo je druh veľryby.

Zezlo_Rudolf_II.JPG

Roh narvala v jedinečnej dĺžke bol dlhé roky pokladaný za roh bájneho jednorožca. Pripisovali mu liečivé účinky. Narval je pritom druh veľryby, ktorá žije v moriach za severným polárnym kruhom a roh je v skutočnosti jeho predĺžený zub hornej čeluste.

jednorozec.JPG

V strede miestnosti venovanej cisárovnej Marii Luise, manželke Napoleona Bonaparteho sa nachádza postieľka jeho veličenstva rímskeho kráľa Napoleona II. Ten získal titul ešte v dojčenskom veku. Traduje sa, že chlapec trpel duševnou poruchou a nepokojným spánkom, ktorej príčinou bol orol sediaci na priečelí postieľky. Je skôr pravdepodobné, že prípadné duševné problémy Napoleona II. boli dôsledkom odlúčenia od otca a vyčlenenia zo spoločnosti z dôvodu rozpadu napoleonovej ríše keď mal chlapec 3 roky. Podľa audio sprievodcu bolo na výrobu postieľky použitých 268kg striebra a používala sa skôr pri štátnických príležitostiach než v bežnom živote. V miestnosti sú aj šperkovnica a zlaté-medené? umývadlo Marie Luisy, no každopádne keď sa ho dotknete, začne pískať poplach. Nebojte sa, nič sa nestane, poplach sa spúšťa každú chvíľku. To len aby ste vedeli, že odtlačky mastných prstov sú odtlačky prstov zvedavých turistov a nie samotnej cisárovnej.

postielka_napoleon.JPG

V časti venovanej cisárskym krstinám sa dozviete, že prípravy na krst sa začínali hneď po narodení potomka. Zlatý džbán a zlatá misa, ktoré boli používané pri cisárskych krstoch sú atraktívne a skutočne neprejdete okolo bez fotografie.

cisarske_krstiny.JPG

Uvidíte krstné sety Márie Terézie (na obrázku), alebo Františka Jozefa, sú veľmi podobné.

Krstiny_Maria_Terezia.JPG

Zlatom a drahými kameňmi vykladaná koruna Štefana Bočkaja.

stefan_bockaj.JPG

Achátová misa, mimochodom vyrobená z jedného kusu kameňa je najväčšia na svete. Dlhé storočia bola považovaná za svätý grál. Zdalo sa, že nápis B.XRISTO.RI.XXPP, ktorý odkazoval na Ježiša sa na mise zobrazuje sám od seba, teda nebol ani maľovaný, ani vyrytý. Počas reštauračných prác v 1951 vznikla teória, ktorá nápis interpretuje ako ARISTO, čo by mohlo byť meno kamenára, ktorý misu vyrobil. Tretia teória tvrdí, že nápis je len optický klam, dôsledok lomu svetla na lesklom povrchu. Každopádne moderné metódy výskumu odhaľujú, že misa pochádza zo 4-tého storočia. To by aj sedelo s najnovšou populárnou teóriou, že svätý grál neexistuje a je len symbolickým zobrazením ženského lona.

svaty_gral.JPG

Medzi najzaujímavejšie exponáty patrí klinec, ktorým bola pravá ruka Ježiša pribitá ku krížu. Neviem o žiadnej teórii, ktorá by pravosť tohto exponátu vyvracala, zvášť aj preto, že súčasťou bubliny v ktorej sa klinec nachádza je aj pečať Svätého Štefana, teda Ježišovho súčastníka, ktorá potvrdzuje pravosť klinca. Svätý Štefan bol prvomučeník, ktorého za vieru v Ježiša Krista v roku 33 ukameňovali.

klinec_Jezis_Kristus.JPG

Súčasťou zbierky je aj Svätá kopija (Kopija osudu), ktorou rímsky vojak Longinus prepichol Ježišovi bok aby sa uistil, že je mŕtvy. Súčasné výskumy zaraďujú kopiju skôr do 8-meho storočia, než do doby pred 2000 rokmi. Nie je vylúčené, že niektoré z metód ktoré objavíme v budúcnosti ukážu niečo iné.

kopia_osudu.JPG

Súčasťou vitríny s kopijou je aj jednoduchý kríž, ktorý obsahuje fragment pravého kríža na ktorom Ježiša ukrižovali.

pravy_kriz.JPG

V ďalšej vitríne si môžete pozrieť kúsok látky z bedernej pokrývky Ježiša, drevený kúsok z kolísky, aj kúsok z obrusu (na obrázku) ktorý bol na stole počas poslednej večere.

obrus_posledna_vecera.JPG

Ten zub patril Svätému Jánovi Krstiteľovi.

zub_sv_Jana_Krstitela.JPG

Táto kosť pochádza z tela Svätej Anny, matky Panny Márie a Ježišovej babičky.

kost_sv_Anny.JPG

Súčasťou zbierky sú desiatky prepracovaných relikviárov z ostatkami svätých.

relikvie_kosti.JPG

Keď sa nabažíte svätých predmetov a relikviárov, prejdite k nádhernej korune Svätej ríše Rímskej, ktorá by mala pochádzať z rokov 960-980-1020.

reichskrone.JPG

Slovensko nebolo súčasťou Svätej ríše rímskej, ale štátny znak ktorý používame sa pravidelne objavuje na dobových rúchach, ktoré boli súčasťou korunovácií cisárov, či iných významných príležitostí. Tu je dôkaz.

vesta_rimskeho_cisara_znak_SR.JPG

Korunovačný plášť z rokov 1133/34.

korunovacky_plast.JPG

Veľká časť expozície sa venuje Rádu zlatého rúna. Môžete vidieť nádherné zlaté reťaze alebo takého honosné zlaté goliere.

golier_zlate_runo.JPG

Jednalo sa o jeden z najprestížnejších rádov v stredovekom svete. Liturgické rúcha rádu sú prepracované do najmenších detailov. Samotný Rád zlatého rúna bol založený v 1430, avšak jeho legenda siaha k antickej povesti o Jasonovi a argonautoch, ktorí ukradli zlaté rúno v bájnej Kolchide. Rád zlatého rúna existuje do dnešných dní a mal by fungovať popri, alebo ako súčasť The Most Noble Order of the Garter (Podväzkový rád).

liturgicke_rucho.JPG

V Schatzkammeri uvidíte oveľa viac než to som dnes stihol ukázať v tomto foto-blogu. Keď si zoberiete audiosprievodcu, v múzeu určite strávite celý deň. Sám som tam bol celé 4 hodiny a zdalo sa, akoby to ubehlo mrknutím oka. V celom múzeu je tma, exponáty sú slabo podsvietené a navyše sú za sklom. Zvýrazňuje to atmosféru, dáva šperkom a zlatu možnosť vyniknúť v plnej kráse. Blesk používať nemôžete, takže na fotografie potrebujete pevné ruky, ktoré sa netrasú.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Sulík: Hlina sa zaťal, tak asi ešte musíme chvíľu počkať. Ale ja som trpezlivý

O Kočnerovej nahrávke Gorily nehovoril hneď aj preto, aby SaS nepriťažil.

Dobré ráno

Dobré ráno: Slota sa mal skrývať v chatke, našli sme ho v cudzej haciende

Pôvodne sme chceli len jeho vyjadrenie.

Stĺpček Petra Schutza

Prepisovanie štatistík robí z pomáhať a chrániť paródiu

Manipulované štatistiky sú zničujúcou byrokratizáciou systému.


Už ste čítali?