Tak nám zabili Ferdinanda

Autor: Michal Latta | 28.6.2012 o 11:05 | Karma článku: 10,03 | Prečítané:  2693x

"Kerýho Ferdinanda, paní Müllerová? Já znám dva Ferdinandy. Jednoho, ten je sluhou u drogisty Průši a vypil mu tam jednou omylem láhev nějakého mazání na vlasy, a potom znám ještě Ferdinanda Kokošku, co sbírá ty psí hovínka. Vobou není žádná škoda."  "Ale, milostpane, pana arcivévodu Ferdinanda, toho z Konopiště, toho tlustýho, nábožnýho." "Ježíšmarjá," vykřikl Švejk, "to je dobrý. A kde se mu to, panu arcivévodovi, stalo?" "Práskli ho v Sarajevu, milostpane, z revolveru, vědí. Jel tam s tou svou arcikněžnou v automobilu." Tak nejako sme začali prvú svetovú vojnu. Ak by ste nedajbože chceli vidieť dôkazné materiály, čítajte ďalej.

Za kráľa a domovinu!Za kráľa a domovinu!Michal Latta

28.6.1914 bolo v Sarajeve krásne nedeľné ráno. Slnko sa usmievalo a vo vzduchu bolo cítiť vôňu leta. Arcivojvoda František Ferdinand spolu s manželkou Žofiou, vojvodkyňou z Hohenbergu prechádzali mestom a dav kričal vzrušením: "Sláva! Sláva!" Každý chcel následníka trónu vidieť na vlastné oči. Toto je auto v ktorom sedel následovník trónu so svojou manželkou.

Ferdinand_auto.JPG

"Brzaj, sú tu! Baci bombe!" Ferdinand ale bombu rukou odrazil. Dav mladého atentátnika Nedeľku Čabrinoviča pred ďalším útokom zadržal. Na fotografii je ručný granát, taký istý aký atentátnici použili pri útoku.

Granat.JPG

Vodič chcel z miesta incidentu čo najrýchlejšie uniknúť. "Nie! Tadiaľto nie!" kričal generál na svojho vodiča, ktorý zo širokého Appelovho nábrežia zabočil do úzkej ulice Františka Jozefa. Ten v zmätku zastavil a začal cúvať. Gavrilo Princip prekvapený z náhody ktorá mu pripravila príležitosť odhodil sandwich ktorý práve držal v ruke, vybral revolver Browning M 1910 a dva krát vystrelil. Revolver, ktorý použil je na fotografii.

Browning_M_1910.JPG

Prvá guľka sa odrazila od auta a trafila vojvodkyňu Žofiu do brucha. Na aute je jasne viditeľná stopa po guľke.

Ferdinand_auto_gulka.JPG

Prááásk! Druhá guľka svoj cieľ trafila presne. Nikto nevedel čo sa deje. Ľudia kričali, všetko sa to zbehlo tak rýchlo... "Mila rodino! Ty si zeme rai..." zodvihol Gavrilo ruku zovretú v päsť, niekto mu však vytrhol revolver z ruky a dav ho tĺkol hlava, nehlava. Túto uniformu mal Ferdinand v čase atentátu oblečenú.

Ferdinand_uniforma.JPG

Guľka trafila Ferdinanda priamo do krku. Napriek tomu sa než upadol do bezvedomia snažil prebrať svoju manželku: "Žofia! Žofijka moja! Neumieraj mi!" Na uniforme je pod límcom viditeľná dierka po smrtiacej guľke.

Ferdinand_uniforma_gulka.JPG

Vo viedenskom Arsenale môžete vidieť všetky predmety, ktoré s atentátom zo dňa 28.6.1914 súvisia. Vo vitríne uvidíte aj osobnú zbraň, gauč na ktorom Ferdinand zomrel, vojenské vyznamenania, aj prilbu, ktorú mal následovník trónu v čase atentátu na hlave.

Ferdinand_ciapka.JPG

Po tomto atentáte udalosti nabrali rýchly spád. Manifest Mojim národom! v origináli.

Narodom_mojim.JPG

Ani nie dva mesiace po incidente sa Európa ocitla vo vojne. Muži opúšťali svoje domovy a ich rodiny netušili, že s mnohými z nich sa vidia naposledy.

mobilizacia.JPG

Toto sú zvyšky, ktoré z 1. Svetovej vojny zostali. Ľudia sme hlúpe zvery, stačilo by zrušiť armádu, nie? Lepšie neskôr než nikdy.

vojna_koniec.JPG

Ozaj, nechcete platiť vstupné do Arsenalu? Každú prvú nedeľu v mesiaci je vstup zadarmo. Takže "Za kráľa a domovinu!"

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Nekradnite, Boh vás vidí. Ako vyzerali prvé zájazdy po Nežnej revolúcii

Cestovali s paštétami a termoskami a hodiny v autobusoch prespievali. Keď Taliani videli československý autobus, zamykali záchody.

PRIMÁR

Víkendové dospávanie môže ovplyvniť dĺžku života

Žijú dlhšie víkendoví dospávači, alebo ľudia s pravidelným spánkom?


Už ste čítali?